LOGO
Ana Sayfam Sazlı Köyü Faaliyetlerimiz Ziyaretçi Defteri Onaysız Mesajlar İletişim
  Anasayfa   Kayıt Ol      Üye Listesi    Takvim    Arama    Yardım        Skins    Giriş 

Sazlı Köyü
      Kilitli ForumAğaçlar ve Sebzeler
            Kilitli ForumSebzelerimiz

Mesaj icon Konu: Yer Kirazı (Physalis)
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
farukunver
Yönetici
Yönetici
Simge
Üye Bilgileri  
yonetici
Kullanıcı No.: 1
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 
Hak Puan : 9
Kidem : 7
OrtalamaHak : % 100
Irtibar :2

Alıntı farukunver Cevaplabullet Konu: Yer Kirazı (Physalis)
    Gönderim Zamanı: 07-Kasım-2009 Saat 20:23

Yer Kirazı (Physalis)

Selam Arkadaşlar, Selam Hemşerilerim, Artık kışın bile çok rahat bir şekilde kiraz yiyebileceğiz. Ama bu kirazlar bizim bildiğimiz gibi ağaçlar da değil. Otsu bir bitki üzerinde yetişiyor. Çumra Şartlarında normal fidesi serada yetiştiği zaman bitki açık havada 20 ağustos ta vermeye başlıyor. Şu an bu kirazları alıp yemek mümkün değil. Çünkü Türkiye de ki parekente satış fiatı 70 Tl. Ama çok verimli bir bitki olduğu için çok yakında 1-2 Tl arası düşeceğini tahmin ediyoruz. Türkiye mizde Lüks Otellerde tüketilen bu yer kirazı çok kısa zamanda sofralarımızda göreceğimizi umuyoruz. Yer kiraz ı bildiğimiz kirazlar gibi tek çekirdekli değil.
Çok tohumlu bir bitki. Domates tohumlarına benzeyen tohumları var. Bunlar çıkarılarak seralara ekilip, Tomates Tohumu gibi fidesi serada yetiştikten sonra açık havada 20 Ağustosta olgunlaşıyor.

Düzenleyen sazli.org - 23-Mayıs-2010 Saat 14:33
IP
farukunver
Yönetici
Yönetici
Simge
Üye Bilgileri  
yonetici
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı farukunver Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Kasım-2009 Saat 20:27
 Buradan arzuuuum rumuzlu üyemize seslenmek istiyorum. Oooooooooooooo işte Kirazlar yazın da ye kışın da Arzuuuum nerdesin. Seneye Çumra ya gel Çumra kiraz cenneti olacak bende kiraz üreteceğim İnşallah.
IP
apolet26
Moderatör
Moderatör
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 16
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 
Hak Puan : 0
Kidem : 5
OrtalamaHak : % 0

Alıntı apolet26 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Kasım-2009 Saat 22:47
  yok faruk abi haksızlık ediyosun.karpuzdan sonra kirazıda kimseye kaptırmıyacağız.150 ağacım var benim daha 3 yaşında bu sene tadımlık yedik.seneye kirazlarınız benden artık duyduk duymadık demeyin.

Abdullah

IP
farukunver
Yönetici
Yönetici
Simge
Üye Bilgileri  
yonetici
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı farukunver Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07-Kasım-2009 Saat 23:43
 Tamam hocam
hani geçen gün egeli hocayı anlatmıştım ya. Bir daha anlatmaya gerek
yok. Hocam siz kirazları yetiştirmeye bakın. Bizim bu kirazlar Ağustosun 15 inden sonra olacak Yani siz kirazlarınızı rahatlık ile satıyorsunuz. bitiriyorsunuz. Sonra bizim bu yer kirazları yetişecek Ağustos 15 de yenmeye başlayan bu kirazlar şu an hala toplanıp yenilebiliyor. Artı dalından koparıldıktan sonra yaklaşık 50-60 gün daha dayanıyor. Yani kışın bile kiraz yiyecez.

IP
apolet26
Moderatör
Moderatör
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı apolet26 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2009 Saat 22:17
  HEMEN GÖNDER ABİ FİDELERİ.İLK BEN YETİŞTİREYİM HE NE DERSİN.TABİ SEMİNERİNİ DE VERECEN GARİ DEMİ.YANİ NASIL YETİŞTİRECEĞİMİZİ.

Abdullah

IP
ibrahim aktas
Yönetici
Yönetici
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 11
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı ibrahim aktas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08-Kasım-2009 Saat 23:19
 abi temamda agustosun 15 den sonra yetisen kiraz fazla tatvermez niye bilin bakalim
IP
arzuuuuum
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
Simge
Üye Bilgileri  
Kullanıcı No.: 45
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 
Irtibar :0

Alıntı arzuuuuum Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Kasım-2009 Saat 14:46
yer kirazı ilk kez duyuyorum görüntü itibariylede diğerinden farklı
fiyat olarakda bayağı masraflıymış :)
faruk abi ilgine teşekkürler
inşallah seneye gelirsem çumrayada uğrayacağım bizzat sizin kirazlardan da yiyeceğim:)
kışın yenebilmesi ayrı bi güzellik yaz kış kiraz oh ne ala memleket türkiyemiz için büyük bi gelişme ne dersiniz
özellikle benim için öyle çok severim kirazı bakalım bunun tadı nasıl olacak
bi dezavantajı sanırım çekirdeği olacak ee olsun okadar gülü seven dikenine katlanır katlanacağız artık
bunun vişne versiyonuda olurmu acaba eğer olursa dolaplarda saklamaya lüzum kalmayacak herdem bulabileceğiz
faruk abi çumraya gelirsem bu kirazın tohumlarındanda isterim dedem gile verip yetiştirmeleri için

türkiye/konya/bozkır/sazlı
IP
farukunver
Yönetici
Yönetici
Simge
Üye Bilgileri  
yonetici
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı farukunver Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09-Kasım-2009 Saat 22:54
 Hocam bu ağustos 15 inden sonra yetişen şeftali tatlı olmuyormu. Veya üzüm tatlı olmuyormu. Bu ağaçta yetişmiyor ki. Niye tatlı olmasın. Ben yedim inan bal gibi tatlı ve kendine has süper aroması var. Nasıl yetiştiğine gelince, Yerde ilkbahar ile birlikte tomates fidesi gibi yetiştirip  tohumları sera ya atarak, serada fideleri yetiştirceğiz. Aslında yer kirazı Akdeniz bölgesi gibi yerleri daha seviyor. Orada bir ekilen kiraz beş altı yıl verim yapıyor. Kıprıs ta bir ufak biber 5-6 yıl biber veriyor. Aynı biber tohumunu Çumra da sadece bir yıl biber veriyor. Sebebi Köklerini soğuk vuruyor. Benim yer kirazı hakkında fazla bilgim yok Türkiye de ilk defa bu yıl yetiştiğini devlet tarafından silifkeye getirildiğini haberler den okuyoruz. Bunun araştırmasını yaptım. İç Anadolu bölgesi nde de oluyor ama sulanması lazım mış. Fakat İç Anadolu bölgesinde biraz önce anlattığım biber misali her yıl yeni tohum atıp yetiştirmek gerekiyormuş. Şu an elimde iki adet yer kirazı var. İçinde yüzlerce tohum var. Bunları ilk bahar ile birlekte İnşallah gelecek yıl için yetiştirmeye çalışacağız. Bizim sitemiz bu yıl yayına girmesine rağmen bir çok bilgiyi aktarmaya devam ediyor. Mesala Pink Lady, Fuji Aztec, Fuji Kuki 8, Rubinstar Janagold, Kanzi.HONEYCRİSP elmaları hakkında bilgiler verdik. Arkadaşlar bunlar inan çok önemli konular. Bakın benim köylüm 50 Krş elmasını zor satarken. Bir Pink Lady elmasının Kilosunun 6,90 Tl ye satıldığını biliyormusunuz. Benim Köylüm Dört Dörtlük Kirazı 2 Ytl zor Satarken bir yeni çıkan kirazın 70 Ytl satıldığını biliyormusunuz. Türkiye de Yeni her zaman yenidir ilk yapanlar para kazanıyor. Biz bunları araştırıp sizlere bu bitkiler hakkında bilgiler veriyoruz. Bu bitkiler bir yıl deneme maksadı ile az bir şekilde ekilir. olursa devam. Olmassa bırakılır benim köylüm bizim çiftçimiz artık araştırmasını bilmesi gerkiyor. Size şunu açık ve net söyleyeyim. Geçen bir yıl boyunca Avrupa da Kanzi elmasını arattırdım. Sayın İbrahim Aktaş her hafta benim için Allah razı olsun Kl.metrelerce yol Kat etti ama nasip olmadı. Bu yıl Hollanda ve Almanya da arattırıyorum. Böyle bir elmayı ilk yetiştiren biz olalım diye. Bu yıl Türkiye çok zor bulunan üç çeşit yeni elma fidanı buldum. İnşallah bunların verimini kalitesini gördükten sonra sizlere tavsiye edeceğiz. Ama önce Kendimiz deneyeceğiz. İşte bu siteler yenileri size anlatıyor. Lütfen sitemizi kullanmaya devam edin. Bütün hemşerilerimizden bil hassa Avrupa daki hemşerilerimizden Kanzi elmasını bulan varsa ne olur bir kaç fidan diyoruz. Web site adresi http://www.kanziapple.com/ burası. Selamlar.    

Düzenleyen sazli.org - 09-Kasım-2009 Saat 23:17
IP
apolet26
Moderatör
Moderatör
Simge
Üye Bilgileri  
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı apolet26 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Kasım-2009 Saat 17:41
  abi bana kızma babam yok anam yok ne bağırıyon bana.ayrıca ben ağustostan sonra tatlı olmuyorda demedimki.neyse şaka bir tarafa abi de bu verdiğin bilgiler çok doğru inşallah bütün köylerimiz bozkırımız her şeyin en iyisine layıktırlar.hasat zamanıda gönül isterki ürünlerini, en yüksek rakamlara pazarlasınlar.ama şu gerçeği de artık görmek gerek.iyi kaliteli güzel ürün güzel para.bunun içinde artık yenilikci fidelere yönelmemiz lazım.demedi demeyin.

Abdullah

IP
farukunver
Yönetici
Yönetici
Simge
Üye Bilgileri  
yonetici
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı farukunver Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10-Kasım-2009 Saat 18:03
 Ya hocam İnan ben size kızmadım. Eğer ki öyle düşünüyorsanız. Lütfen Hakkınızı helal edin. Ben sadece ağustos ayında olan ürünlerde tatlı olur. Diye belirtmek istedi. Hocam sizi kırdıysam Özür diliyorum. Hakkınızı helal edin. Hocam. Ne olursunuz.
IP
farukunver
Yönetici
Yönetici
Simge
Üye Bilgileri  
yonetici
Üye Durumu:

Teşekkür Bilgileri 

Alıntı farukunver Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19-Mayıs-2011 Saat 00:14
 Selam Arkadaşlar. Biz yer kirazı (altın çilek) Yazdık biraz reklam oldu. Değerli hemşerilerim. Bu konuda bir şeyler daha yazayım. Çünkü çok kötü olaylar oluyor. Bu olayı şöyle anlatayım. Ya arkadaşlar bakın su insan sağlığına öyle yararlı ki. İnsanlar su olmassa yaşayamaz. Doğru mu, doğru. Ya ben desem ki arkadaşlar ben su yun hapını yaptım. Siz gelin bu haplardan atın susuzlğunuz gider. Bu haplar şöyle yararlı böyle yararlı desem. Siz bana, ya biz sana haplara niye para verelim. Biz suyumuzu içeriz demezmisiniz.             
      Arkadaşlar altın çilek insanlara çok faydalı. bu inkar edilemez. Lütfen gidin su misalinde olduğu gibi pazardan alın yeyin. İnan kılınıza zarar gelmez. Ama üç beş uyanığın hapını yaptık şöyle zayıflayacaksınız böyle şifa bulacaksınız demesine lütfen kanmayalım. Ya herşeyin tabisi güzeldir. Kimyasal maddelerden kesinlikle uzak durun. Mecbur kalmadıkca hap,  ilac bile kullanmayın.
         İnsan sağlığına iyot faydalıdır. İyot almassanız. Sizi hastalıklar bırakmaz. Guatr hastalığına yakalanırsınız. daha bir çok hastalığa yakalanırsın. Peki sizin vucudunuza en çok iyot veren madde ne dir. Tuz dur. Peki insanlar ne kadar tuz tüketirler. İşte ne kadar tükettiğimizi siz daha iyi bilirsiniz. Peki bu tuzun içinde ne kadar iyot var. Yani çok az bir madde alınmassa insanlar hasta oluyor. Altın çilek insanlara yararlı diye sabah, akşam altın çilek mi yemek lazım. Bunun hapı ile bir kaç kilo altın çilek değerini mi yemek lazım.          
         Arkadaşlar bizim bütün bitkilere ihtiyacımız var. Bütün sebze ve meyvaları yememiz gerekir. Siz size yararlı olduğunu duyduğunuz bir sebze ve meyvayı yerde su içmesseniz olurmu olmaz. Herşeyi yeteri miktarınca yeyin. Fazlası haramdır. Arkadaşlar. yani insan vucuduna atıyorum günde 0,50 gram iyot lazım diye, İyot tuzun içinde varmış diye günde 10 Kgr Tuz yemeniz gerektirmez. Bütün sebze ve meyvalardan gereği kadar yemelisiniz. Saygılar.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.03 wwf-vb
Copyright ©2006-2007 wwf-vb